X
تبلیغات
رایتل

سئوال خود من هم وقتی اول راه پذیرش بودم همین بود. پذیرش یعنی چی؟
این سئوال ناشی از اون هست که ما توی ایران همیشه کنکور میدادیم و بعد از اینکه رتبه رو گرفتیم بر اساس رتبه یه جایی رو انتخاب میکردیم و حالا دیگه شانس بود که کسانی که رتبه بالاتر از ما هستند اونجا رو انتخاب نکنن که پر بشه. پذیرش گرفتن از خارج دیگه اینطوری نیست
پذیرش به زبان ساده: شما یک (یا چند) دانشگاه رو پیدا میکند. مدارکی رو که میخوان تهیه میکنید. با هزینه خیلی خیلی زیاد میفرستید. آیا پذیرش بدن آیا ندن. این کلیت فرآیندش هست. حالا برای دکترا و فوق لیسانس یه فرق هایی میکنه. کشور با کشور و حتی دانشگاه با دانشگاه فرق میکنه. در مورد مدارک و کشور ها هم بعدا می نویسم.
پذیرش عمدتا یعنی اینکه شما دانشگاهی رو متناسب با سطح سواد خودتون انتخاب میکنید و مدارک لازم رو برای بررسی به اون دانشگاه میدید. عده دیگری هم مشابه شما همین کار رو انجام میدن. بعد اون دانشگاه افراد رو بر اساس فرمول مخصوص به خودش رتبه بندی میکنه و در صورتی که بر اساس مدارکی که ارائه کرده باشید شما رتبه بالاتری از دیگران بگیرید شما پذیرش میشید. اینجا دیگه کنکور نمیدید که معلوم بشه سطح سوادتون چقدر هست یا نیست. اینجا دیگه معدل و سابقه تحصیلیتون حرف اول رو میزنه.
ممکنه این سئوال پیش بیاد که حالا اگر معدلمون کم بود چی؟ یا بعضی نمره هامون خوب نبود چی؟ خوب این هم راه حل داره. شما با نمره بالای زبانتون میتونید نشون بدید که توانایی بالایی در یادگیری دارید و ممکنه از کسی که معدل بالاتری داره و نمره زبان کمتر جلو بیفتید. این بستگی به فرمول دانشگاه داره. حالا آمدیم شما همه چیزتون هم خوب بود اما یه جایی پذیرش نشدید. اون وقت چی میشه؟ اون وقت باید بگم که انتخاب خوبی نداشتید. شما لقمه بزرگتر از دهنتون برداشتید. افرادی با شرایط بهتر از شما پذیرش شده اند پس اونجا جای شما نبوده. بذارید مثال بزنم. فرض کنید همین ایران خودمون. شما توی یه شهرستان دور افتاده که از نظر امکانات تحصیلی خیلی ضعیفه قرار گرفتید. معدلتون هم 12 شده. دلتون هم میخواد بیایید دانشگاه تهران درس بخونید. اگر شما برای پذیرش دانشگاه تهران اقدام کنید چقدر شانس پذیرش خواهید داشت؟ هزار نفر دیگه هم هستن با معدل بالاتر از شما که اقدام می کنند اون وقت شانس شما چقدره؟ در مورد معیارهای انتخاب دانشگاه بعدا صحبت میکنم.

برچسب‌ها: راهنمایی کلی