X
تبلیغات
رایتل

شاید بعضی ها نمیدونن اما طبق قانون شما وقتی که برای ادامه تحصیل خارج از کشور میخواهید برید میتونید از طرف وزارت علوم تسهیلات دریافت کنید. یکی از مهمترین این تسهیلات ارز دانشجویی هست. ارز دانشجویی به ازای هر ماه زندگی 1000 دلار (هر ترم 5 ماه) و شهریه تا سقف 15000 دلار در سال رو شامل میشه. چون تا سالهای قبل فاصله بین قیمت ارز بازار آزاد و دولتی خیلی کم بود, تقریبا هیچ کس به فکر این نبود که بخواد ارزی رو که لازم داره از طریق وزارت علوم پیگیری کنه. دخترهایی که میرفتن هم به خاطر نداشتن سربازی اصلا گذارشون به وزارت علوم هم نمیفتاد و حتی به گوششون هم به همچین چیزی نمیخورد.

برای گرفتن ارز دانشجویی مدارک اول توی سایت نشا باید ثبت نام کنید.

http://www.nesha.msrt.ir/

بعد مدارک خواسته شده رو پیوست کنید. یه پرونده توی وزارت علوم تشکیل بدید (که پسرها به خاطر سربازی معمولا تشکیل دادن) و بعد به تاریخی که میگن مراجعه کنید.

اول باید با نزدیک ترین شعبه بانک ملی به خونه اتون صحبت کنید که ببینید ارز دانشجویی میده یا نه. اسم شعبه رو برای گرفتن نامه از وزارت علوم لازم خواهید داشت.

در مورد مدارک لازم وزارت علوم و بانک: اگر هنوز نرفتید که کمتر مشکل دارید, همینجا کپی و اصل گذرنامه و صفحه ویزا و بلیت و پذیرش دانشگاه رو میبرید وزارت علوم و نامه به بانک میگیرید. اگرنه که باید اشتغال به تحصیل (اصل) بگیرید و به تایید سفارت ایران توی اون کشوری که هستید برسونید. همچنین کپی مدارکی مثل پاسپورت و شناسنامه و کارت ملی و ویزا به همون سفارت بدید و برابر با اصل کنید (اگر قبل از رفتن این کارو اینجا کرده بوده باشید که خیلی بهتره) و بدید دست یه نفر بیاره یا پست کنید. وزارت علوم این مدارک رو لازم داره. بانک هم دوباره همینا رو میخواد. البته نیازی نیست که دو سری داشته باشید چون وزارت علوم نامه اشو پیوست میکنه به مدارک شما برای بانک.

نامه رو میبرید بانک و بسته به اینکه بانک چقدر متقاضی داشته باشه به شما یه وقتی میده که بعدا بیایید ارزتون رو بگیرید. (بانک نزدیک خونه ما که گفت آخرای اسفند!) شهرستان ها شده یه روزه هم ارز دادن یا شعبه های خلوت یکی دو هفته ای.

بانک ملی الان بهتره چون پشتوانه ارزی بیشتری داره.  بعضی میگن صادرات هم خوبه. اما بانک های خصوصی و ... تقریبا وضع ارزیشون خرابه.

هفته پیش برای داداشم ایتالیاست قرار شد که بریم دنبال ارز دانشجویی, چون واقعا یورو 2200 تومن خیلی برای ما گرونه. اول به بانک X هم زنگ زدیم چون همه حسابامون توی اون بانک بود اما گفت که از بانک مرکزی با تماس گرفتن گفتن حق ندارید به کسی ارز دانشجویی بدید, هر کسی بچه اشو فرستاده حتما پولشو داشته که فرستاده. برای همین تصمیم گرفتیم که از همون بانک ملی اقدام کنیم که شاید آخرای اسفند داشته باشن و ازشون بتونیم بگیریم.

برای اونایی که برنامه رفتن به کشورهای دیگه رو داشتن و به فقط به خاطر قیمت دلار برنامه اشون به هم خورده, احتمالا این گزینه بتونه کمکشون کنه. اگرچه خیلی اعتباری به این قانونا نیست که امروز هستن و فردا نیستن اما حداقلش اینه که تعداد دانشجوها اونقدر نیست که بخواد مشکلی برای ارز کشور ایجاد کنه و ممکنه این قانون ادامه داشته باشه.

برچسب‌ها: هزینه اپلای