X
تبلیغات
رایتل

دانشجو توی این کشور برای دانشجو بودنش هم بدبخته. سوای از اینکه در طول دوران بشیریت هیچ کس نفهمیده بود که دانشگاه هم باید تک جنسیتی بشه و این آقایون فهمیدن, امروز ظلم بزرگی به دختران دانشجو به اسم تک جنسیتی و پذیرش بومی در دفترچه های انتخاب رشته رقم خورده.


کشور ما از نظر دانشگاهی یکی از عقب افتاده ترین کشورهاست. چه ما فقط چند تا دانشگاه به درد بخور توی مراکز شهرهای بزرگی مثل تهران و شیراز و اصفهان و مشهد داریم و بقیه دانشگاه ها اغلب سطح کیفیتیشون از مدارس این شهرها هم پایینتره. حالا توی این اوضاع که این همه محدودیت دانشگاه داریم, یک امتحان ناجوانمردانه ای به اسم کنکور برگزار میشه که یه عده ای خاص بتونن وارد این دانشگاه های خوب بشن. حالا بگیم کنکور گزینش بر اساس دانشه, دیگه چرا باید گزینش جنسیتی داشته باشیم؟


متاسفانه, الگوی تفکیک جنسیتی دانشگاه ها بزرگترین ضربه رو به قشر دخترهای دانشجو میزنه چون ظرفیت پذیرششون برای بعضی رشته های خاص (مثلا معدن) خیلی پایین هست, شانس ورودشون رو به دانشگاه های خوب خیلی خیلی کمتر میشه. از طرفی پذیرش بومی که بی سر و صدا در نتایج کنکور اعمال میشه, ضررش به دانشجوهای شهرستان ها میرسه که توی شهرشون دانشگاه خوبی ندارن. مثلا یه دختر اهل یه روستای دور افتاده کشور چرا نباید بتونه توی دانشگاه تهران یا شیراز درس بخونه؟ فقط چون دختره؟ فقط چون اونجا به دنیا آمده؟


اسم این کار تبعیض جنسیتی هست و نه تفکیک جنسیتی. خوشحالم که مدیریت کعبه با بعضی ها نیست وگرنه تا حالا زنونه مردونه اش کرده بودن. مگه کسی که توی این کشور دختر به دنیا آمده چه گناهی کرده که باید این همه تبعیض براش قائل شد؟


(لطفا پست بعدی رو هم بخونید.)