X
تبلیغات
پیکوفایل
رایتل

خب چهار ماهی گذشته که اینجا هستم و میتونم حالا نظر بدم که زندگی اینجا تقریبا از نظر خرج چقدر با ایران فرق میکنه. اول اینکه دانشجوی دکترا جزو کم درآمدترین اقشار جامعه اینجاست. یعنی سطح درآمدش اینقدر کم هست که حتی ازش مالیات هم نمیگیرن (میگیرن و آخر سال پس میدن). 

ماهیانه تقریبا یه دانشجوی دکترای اینجا 1500 دلار میگیره. این 1500 دلار بابت 20 ساعت کار در هفته یا 80 ساعت در ماه هست. به عبارتی تقریبا ساعتی 20 دلار. خرج خرد و خوراک اگر کسی نخواد ولخرجی کنه حدودا ماهی 200 دلار هست. من چند تا از اقلام مهم رو که همیشه میخریم هم لیست میکنم که اگر میخواهید مقایسه کنید:




1- نون تست: 624 گرم معادل 1.18 دلار (یک دلار و هجده سنت)

2- نون مدیترانه ای: یک بسته 6 تایی 1.89 دلار 

3- شیر یک گالن (تقریبا 4 لیتر) 2.87 دلار

4- پیتزا یک نفره از 98 سنت تا 8 دلار آماده برای گذاشتن توی فر

5- موز پوندی 0.52 دلار = کیلویی 1.14 سنت (یه بارم تخفیف خورده بود ما پوندی 32 سنت هم خریدیم!)

6- سیب پوندی 1.17 = کیلویی 2.56 دلار

7- پنیر فیلادفیا (453 گرم) = 2.38 دلار

8- کره 453 گرم = 3 دلار یعنی یک کره 100 گرمی = 0.66 دلار

9- ماهی تیلاپیا یک بسته 1 کیلو 800 گرمی = 11 دلار (دقیقشو یادم نیست)

10- تخم مرغ دونه ای 13 سنت

11- مسواک Oral-B دونه ای 2.5 دلار

12- خمیردندان 1.25 دلار (من خودم Colgate بزرگشو گرفتم 2.59 دلار)

13- نوشابه دولیتری 1.20 دلار

14- میگو بسته 345 گرمی = 5 دلار (تقریبا کیلویی 

15- مرغ حلال ذبیح 1.45 پوند = 5.5 دلار (تقریبا کیلویی 9 دلار)

16- گوشت قرمز 80/20 حلال چرخ کرده 2.27 پوند = 9.06 دلار  (تقریبا کیلویی 9 دلار)

17- زیتون 1 پوند = 0.45 دلار یعنی هر کیلو تقریبا 1 دلار

18- خرما تقریبا کیلویی 5.5 دلار

19- سیب زمینی و پیاز و گوجه امریکایی تقریبا پوندی 1 دلار (قیمت هاشون بین 90 سنت تا 1 دلار عوض میشه)

20- گلابی پوندی 99 سنت.

...


در مورد غذاها باید بگم که کیفیتشون اصلا و ابدا با ایران قابل مقایسه نیست. پنیر و شیر و کره ای که اینجا ما میخریم تفاوت بسیار بسیار زیادی با ایران داره. همینطوری نونی که مصرف میکنیم از ایران خیلی خیلی با کیفیت تر هست و واقعا دور ریز هیچی نداره. مرغ هم ورقه ورقه شده هست و به راحتی میشه انداخت توی ماهیتابه و پخت (یه بارم من خودم درست کردم). ماهی هم همینطور. اونم ورقه ورقه شده توی بسته بندیه و کافیه فقط بندازی توی ماهیتابه و سرخ کنی. در واقع هیچی هیچی دور ریز نداره. کیفیت گوشت قرمزش هم واقعا با ایران قابل مقایسه نیست. گوشت قرمز و مرغ هم غیرحلالش خیلی ارزونتره. بوقلمون مثلا یه بار قیمت گرفته بودیم تقریبا کیلویی 2 دلار در میامد.


خب بقیه اش دیگه زیاد یادم نمیاد. خیلی چیزای دیگه بوده که ما اینجا خریدیم و قیمتش هم با ایران چندان تفاوتی نمیکرده. خودتون هم میتونید مقایسه کنید.


لوازم برقی و الکترونیکی که قیمتشون واقعا از ایران کمتره. همیشه هم تخفیف میخورن و میشه با قیمت کم خرید. دوربین و لپ تاپ و ... هر چی که الکترونیکیه اینجا واقعا مفته. لوازم خونه هم همینطور. البته جای خرید کردن داره و مثلا میشه شیر خیلی گرون خرید گالنی 4.56 دلار یا نون تست عالیشو خرید 3 دلار اما همه هم از اون چیزا نمیخرن. میوه و ... هم ارگانیکش خیلی گرونتره. مثلا موزه میشه پوندی 0.76 سنت یا سیب تقریبا میشه 1.67 سنت. 


مقایسه

من چون برام سخته فرض میکنم که ماهی 1 میلیون و نیم از دانشگاه میگیرم و دلار رو همون 1000 تومن فرض میکنم. یعنی مثلا یه پنیر که 2.5 دلاره رو میگم 2500 تومنه و به نظرم میاد که خیلی ارزونه و میخرم. البته همین مثلا یک میلیون و نیمی که میگیرم برای کار نیمه وقته و فردا اگر برم سر کار مینیمم مینیمم این دو برابر میشه و میشه ماهی 3000 دلار که فرض میکنم 3 میلیون بشه. اگر بخوام ضربدر 3 کنم که واویلا میشه. (برای خرید لوازم الکترونیکی کم کم باید ریال ایران رو ضربدر 3 کرد تا هم قیمت اینجا بشه) اجاره خونه هم یه خونه معقول ما اجاره کردیم (ارزونتر هم هست گرونتر هم تا دلتون بخواد) تقریبا ماهی 700 دلار با هزینه برق و آب (گاز هم جداگانه نداره) میشه. اینترنت هم که قبلا گفتم من 3 مگا گرفتم ماهی تقریبا 20 دلار و اگر 10 مگا میخواستم میشد ماهی 30 دلار. خرج موبایل از ایران گرونتره که من Prepaid گرفتم و ذخیره کردم. ماشین هم تقریبا یک سوم ایران هست. 


حالا خودتون مقایسه کنید با حقوق یک مهندس فوق لیسانس توی ایران با چند سال سابقه مفید کار که با کار فول تایم صبح تا شبی و کار روزهای تعطیل و جمعه به زحمت به ماهی 1 میلیون تومن میرسید و خرج زندگیش هم از اینجا گرونتر بود. چه برسه به یه دانشجوی دکترا که نمیتونه هم فول تایم کار کنه.