X
تبلیغات
رایتل

1- دانشنامه (همون گواهی لیسانس, فوق لیسانس) معمولا میشه با گواهی موقت یا ترم آخر هم با گواهی اشتغال به تحصیل اقدام کرد.
2- ریز نمرات: شبیه کارنامه هست با این تفاوت که برای بچه های سراسری باید وزارت علوم تایید کنه. برای بچه های دانشگاه آزاد هم باید سازمان مرکزی تایید کنه. به دانشگاهتون بگید ریز نمرات برای ترجمه میخوام راهنماییتون میکنن. ریزنمرات باید تایید شده باشه که ارزش ترجمه داشته باشه. معمولا یه هزینه ای رو سازمان مرکزی برای این کار میگیره (الان 4500 تومن هست). بعضی دانشگاه ها هم ریزنمرات انگلیسی میدن که دیگه ترجمه نمیخواد. فقط تایید میخواد.
3- رزومه: خلاصه ای از کارها و تحصیلات و تخصص و... معمولا در یک یا دو صفحه. شبیه رزومه های کاری
4- SOP ( Statement of purpose) : یک صفحه از هدفتون از ادامه تحصیل و از انتخاب این رشته و این دانشگاه و این کشور و بعد از اینکه فارغ التحصیل میشید میخواهید چکار کنید. نوشتن این یک صفحه خیلی خیلی مهمه. بعضی دانشگاه ها تصمیم گیری نهایی رو از روی همین انجام میدن. حدود 2 هفته زمان لازم داره که بنویسید.
5- نمره زبان معمولا تافل یا آیلتس. امتحان تافل و آیلتس به طور مرتب در کشور انجام میشه. شما با یکبار دادن این امتحان برای مدت 2 سال میتونید به دانشگاه ها بگید که زبان بلد هستید. (برای زبان آلمانی مدارک دیگه ای لازمه. همینطوری برای کشورهایی که انگلیسی زبان نباشند احتمال اینکه مدرک زبان دیگه ای لازم داشته باشند هم هست.) یه قاعده کلی که من بهش رسیدم اینه که شما برای دانشگاه های امریکا تافل بدید بهتره. برای دانشگاه های استرالیا آیلتس بدید بهتره. حالا بعد این دو تا امتحان رو هم توضیح میدم.
6- GRE جی آر ای: این امتحان هم اکثر دانشگاه های درجه 1 مخصوصا دانشگاه های امریکا و بعضی توی اروپا لازم دارن. توی بعضی دانشگاه هایی هم که لازم ندارن نمره اش کمک میکنه تا امتیاز بالاتری بگیرید. هرچند بعضی دانشگاه ها هم اصلا نمیخوان.
7- توصیه نامه (Letter of recommendation) (اسمهای دیگه ای هم داره). معمولا از اساتیدی که باهاشون درس داشتید یا بعضا از مدیر جایی که کار میکردید نیاز هست که معرفی بگیرید. بعضی دانشگاه ها قالب خاصی برای این نامه دارند که باید از سایتشون دانلود بشه, بعضی ها همینطوری هستن. کافیه توی یه برگه با سربرگ دانشگاه نوشته بشه.
8- گواهی مالی: بعضی دانشگاه ها (مخصوصا اگر که میخواهید با هزینه شخصی بروید) نیاز دارند تا برای دادن پذیرش به شما بدانند که حداقل هزینه یکسال زندگی و ثبت نام دانشگاه رو از قبل داشته باشید. گواهی استطاعت مالی رو میتونید با گذاشتن پول از بانک بگیرید. بعضی بانک ها مثل پارسیان این گواهی رو در ازای مبلغی (حدود 5000 تومان) به صورت انگلیسی با وجه مورد نظر کشور شما (مثلا دلار یا یورو) صادر میکنند. البته خیلی از دانشگاه ها این مدرک رو برای پذیرش نمیخوان بلکه بعد از پذیرش سفارت ازتون میخواد.


اینها همه مدارک نیست. بعضی دانشگاه ها چیزی دیگه ای میخوان بعضی ها هم همه موارد بالا رو نمیخوان. بستگی داره که چه دانشگاهی رو انتخاب کرده باشید. مثلا بعضی ها دیپلم شما رو هم میخوان. یا بعضی دیگه که خیلی گیر هستند حتی ریزنمرات دبیرستانتون رو هم میخوان.

برچسب‌ها: مدارک