X
تبلیغات
رایتل

اصلا دلم نمیخواست آخرین ماه رمضانی که ایران هستم رو برم شمال که نتونم روزه بگیرم. اما مامانم خیلی اصرار داشت که شاید آخرین بار باشه که تا سالها بتونیم کنار هم باشیم. این شد که قبول کردم که بریم. امسال شمال خیلی خوش گذشت. ویلایی که گرفتیم توی شهرک توریستی نمک آبرود بود. یه مجموعه تفریحی درست کردند که توش یه سری لوازم تفریح هم گذاشته بودند. 
هیچوقت فکر نمیکردم که کسی روی صنعت توریسم توی ایران درست کار کنه. اما اینجا رو که دیدم یه کم امیدوار شدم. کلا این منطقه یه مقداری فرهنگ مردم از اینکه میشه از توریست پول درآورد بالا رفته. رستوران های خوب و شیک درست شده. بعضی برندهای ایرانی مثل البسکو فروشگاه های خیلی بزرگ به سبک فروشگاه های اروپایی درست کردند. یه جاهایی هم یه وسایل تفریحی غیر از شنا توی دریا درست کردند. مثلا این شهرکی که ما رفتیم, ماشین مسابقه ای, هواپیما سواری, تله کابین و ... رو توی مجموعه اش گذاشته بود. محوطه هم در کل زیبا و آروم بود. 
البته این به آن مفهوم نیست که هنوز فرهنگ مهمانداری رو کسب کرده باشن. طرز تفکر غالب اینه که توریست آمده که جیبشو خالی کنیم, پس از هر توریست هرچقدر که میشه باید بگیریم. امکاناتی هم که میذارن اغلب به همین مقصود هست. مثلا برای مجموعه ورودیه گذاشتن 5000 تومن که هیچ دلیلی براش پیدا نمیشه. یا مغازه ای که توی فضای بالای تله کابین بود آیس پک 2000 تومنی رو 4000 تومن میداد و قیمت غذای رستوران هاش هم از متوسط رستوران های تهران بالاتر بود درحالی که خود تله کابین هم 12000 تومن هزینه اش بود. این فرهنگ باید عوض بشه که در ازای خدمات مناسب, از توریست به اندازه پول بگیریم و روی تعداد توریستی که مراجعه میکنن سود کنیم. ایشالله در آینده درست بشه.


خاطره تله کابین این شد که وقتی خواستیم سوار شیم به داداشم که از ایتالیا آمده بود گیر دادن که چرا آستین حلقه ای پوشیدی و باید بری خونه لباس ات رو عوض کنی. اینا دیگه از خدا هم جلو زدن! آخه داداشم پسره, دختر که نیست که بخواد مثلا بازوشو بپوشونه!!! جالب اینه که تا پارسال داداشم همیشه آستین بلند میپوشید و این مدتی که اروپا بوده یه کم عادت کرده بود که لباس های آستین کوتاه و آستین حلقه ای هم بپوشه. منم یه کم طرف رو مسخره کردم آقا خوب نگاه کن, این پسره ها, دختر که نیست. و به داداشم هم گفتم دفعه دیگه چادرت رو هم با خودت بیار نامحرمیاتو نبینن. هر چی بود بالاخره مسئول اونجا اجازه داد که با هم سوار شیم. توی تله کابین با خودم فکر کردم تفکر مسموم یه عده که خودشونو وکیل وصی خدا میدونن و به لطف شیطان به جایی رسیدن که زورشون برسه, چطوری مردم رو از دین خدا زده میکنه.
چون ماه رمضان بود احتمال دادیم که طرح های دریا بسته باشن, برای همین ترجیح دادیم که بریم همین دریای روبروی شهرک. همه جا خانواده ها با فاصله از همدیگه همون اوایل دریا شنا میکردن. دریا هم هر دو روزی که بودیم ظهر که رفتیم, یه عده سرباز مزاحم نوامیس مردم آمدند و اجازه ندادن که مردم اونجا شنا کنن. نمیدونم به خاطر ماه رمضان بود یا دلیل دیگه ای داشت اما هر چی که بود خیلی مسخره بود. یکیشون به من گفت برو یه تی شرتی چیزی بپوش!!! خوبه که من پسرم!جالب اینکه از این 6-7 تا خانواده ای که آمده بودند, همه دخترها و زن ها با مانتوی بلند رفته بودند توی آب و مردهاشون هم اکثرا زیرپیرهن تنشون بود. با خودم فکر کردم فرض کن رفته بودی سربازی و افتاده بودی اینجا. الان باید به ناموس مردم گیر میدادی که چرا رفتی توی دریا! داداشم هم که سربازی بود میگفت اینا رو از یه عده ای انتخاب میکنن که عقده داشتن و از گیر دادن به مردم لذت ببرن. روز آخر بعد از ظهر رفتیم و دیگه از این مزاحمین هیچ خبری نبود و دریا هم بینهایت آروم بود و خیلی خوش گذشت. همونجا کنار دریا روی ذغال ذرت کباب کردیم و خوردیم.
یه روز هم برای ناهار رفتیم کته کبابی بخوریم. اول رفتیم یه رستوران بزرگ اما گفت نداریم و باید برید کته کبابی ها! (مثل ساندویچی فروشی ها!) خیلی خوشم آمد که فرهنگ مردم اینجا اینقدر بالا رفته که یه غذای محلی شمال رو تبدیل به یه جاذبه توریستی کردن و براش مغازه های اختصاصی درست کردند. توی راه چند تا رستوران مانند بود که غذای اصلیش همین کته کبابی بود. یکیشونو انتخاب کردیم و ناهار رو اونجا خوردیم. غذای خوشمزه ای بود. نمیدونم کبابش باید همینطوری سفت میبود, یا نه. با خودم فکر کردم که چقدر غذای ایرانی شاید وجود داشته که من هیچوقت نرسیدم بخورم و دیگه هم ایران نیستم. اما حالا باید برم امریکا غذاهای کشورهای دیگه رو امتحان کنم.


نظرات (9)
شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 07:08 ب.ظ
درود داداش.روز بخیر.آقا بخام از شما راهنمایی بگیرم کجا باید مطرح کنم؟با تشکر.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود داداش, خوش آمدی. هر جا راحتی.
هم میتونی اون صندوق بالا بذاری
هم میتونی ایمیل بدی به اسم همین وبلاگ @ یاهو
موفق باشی
شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 11:01 ب.ظ
چرا تو پست قبلی اپشن کامنت گذاشتنو نذاشتی. پست به این مهمی. ........
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اون پست برای خودم بود. دلیل اصلی اش این بودکه بحث در این مورد به نتیجه نمیرسه.
یکشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 01:18 ق.ظ
در نیم کره شمالی کشورهایی که ماه رمضان میفته واسشون تابستان و طول مدت روزه داریشون بالای 20 ساعت میرسه در زمانی که ماه رمضان زمستان بیفته بر عکس زمان روزه گرفتنشون خیلی کم میشه.
امتیاز: 0 0
یکشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 04:43 ق.ظ
سال ها قبل در مدرسه یکی از هم کلاسیهام با معلم دینی بحث در مورد وجود خدا و آخرت و عدم وجودشان داشت. معلم میگفت اگه خدا نباشه پس کی تورو بوجود آورده و دانش آموز میگفت پس خود خدا چه طوری به وجود اوده؟
معلم:خدا از ازل تا ابد بوده و خواهد بود. همیشه هست.
دانش آموز:این که نشد دلیل.پس منم هستم و فقط از موجودی به موجود دیگر تبدیل میشم.
و .........
سوال های دیگر ازدانش اموز:
اگه ما اختیار داریم خدا چه طوری از آینده خبر داره و آینده رو هم از الآن خلق کرده ؟
تکلیف انسان هایی که در گذشته دور مار و حیوانات دیگران رو میپرستیندن و پیامبر نداشتن چی میشه و در جهان آخرت به کجا میرسن؟
--------------------------------------------------------------------------
از نظر من این مباحث میتونه خیلی وقت ها بیهوده باشه چون خروجی نداره. خیلی از افراد agnostic هستن و وارد این حوزه ها نمیشن.
امتیاز: 0 0
یکشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 05:03 ق.ظ
یه مطلب دیگه ای هم میخواستم بگم:
لزوما هر مطلبی که در هر کتاب آسمانی و غیر آسمان باشه درست نیست یا به درد دوره ی کنونی نمیخوره.(البتهاکثریت اون کتاب میتونه مطالب مفیدی داشته باشه)
مثلا در مورد سوره نسا
آیت الله مظاهری
جواب:توهین به زن، چه رسد زدن زن جایز نیست و آیه شریفه معنای خاص به خود دارد
آیت الله صافی گلپایگانی
جواب:در تبیین و تفسیر کریمه باید توجه داشت:
در ابتدای آیه خداوند متعال می فرماید در مرحله زنی که ناشزه است را نصیحت و موعظه کنید . سپس می فرماید: اگر نصیحت مؤثر واقع نشد از همخوابی با او اجتناب نمایید و در مرحله آخر دستور می دهد که اگر باز هم مؤثر نیفتاد زن را بزنید و در روایات می فرمایند ضرب باید به نوعی باشد که موجب صدمه به گوشت و استخوان نشود و خلاصه ضرب غیر شدید که موجب دیه نشود برای آگاهی بیشتر از تفسیر این آیه به تفاسیر معتبر شیعی از جمله مجمع البیان و تفسیر شیعی مراجعه نمایید.

یا اینکه مرتد بودن کسی که از دین خارج می شود که امروه در کشورهای آزاد جان کسی رو به خاطر تغییر دین نمی گیرن.

سنت هایی که از گذشته دور بوده مثل بریدن دست و پای مجرمان یا چند همسری که امروزه به ندرت انجام میشه!
-----------------------------------------------------------------------------
حالا کتاب های جدیدتر مثل منشور حقوق بشر سازمان ملل رو نگاهی بیندازیم. به نظرتون مطالبش نسبت به کتاب های گذشته منطقی تر نیستن؟
امتیاز: 0 0
یکشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 05:43 ق.ظ
راستی آهنگ جدید Taylor Swift - We Are Never Ever Getting Back Togethe شنیدین ؟ جس حوبی نمیده.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
قرار نیست همه آهنگ ها خوب و دلنشین باشن.
یکشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 06:12 ق.ظ
مراقب west nile virys in texas. باشین
امتیاز: 0 0
پاسخ:
آره شانس ما!
سه‌شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 05:06 ب.ظ
ولی خیلی از این طرحهای توریستی تو شمال جز نابودی طبیعت چیزی نداره ...
یکیش اینکه : جنگلهای اطراف قلعه رودخان به بهانه ی همین توریستی بودن دارن نابود میکنند. واقعا عکسهاش وحشتناکه ...

من خودم شمالی و از گیلان هستم و متاسفانه این نابودی جنگل و طبیعت رو تو جاهای مختلف از نزدیک میبینم .

فقط میشه گفت خاک تو سر مسئولان ایرانی و خاک تو سر اون استاندار مازندرانیمون که داره گیلان رو نابود میکنه !!

تو ایران محیط زیست ارزشی نداره !!
امتیاز: 0 0
پاسخ:
متاسفانه
جمعه 17 شهریور‌ماه سال 1391 ساعت 03:32 ب.ظ
به نظرم هیچ اشکالی نداره که یه پسر استین کوتاه بپوشه
اما نمیدونم چرا انتظار مردم اینه که حجاب فقط مال زناست
والا دوره پیامبر بلندی لباس پیامبر اندازه بلندی لباس حضرت فاطمه بود
حتی امیرکبیرم حجاب داشت لباساش تو عکساش بلند بود از دوره ناصرالدین شاه حجاب مردا کم شد. اما مال زنا نشد
من به حجاب زن اعتقاد دارم اما نه اینکه براش پوشش خاصی باشه
مثلا زور کنن باید مانتو بپوشی در حالی که میشه بلوز دامن پوشید یا اینکه حد بلندی مانتو رو برات تعیین کنن
خدایش ستمه به زنا
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد